Hemen Üye Ol
Üye Girişi Yap
TvUzmani.Com'a hoşgeldiniz.
Üye Girişi Hemen Üye Ol
KORE'LİLERİN SMART KONTROL SAVAŞLARI

Eklenme Tarihi: 14.01.2013 | Görüntülenme Sayısı 3481

KORE'LİLERİN SMART KONTROL SAVAŞLARI

     Samsung'un 2012 yılında piyasaya çıkarmış olduğu ES7000 ve ES8000 modelleri ile hayatımıza giren ses ve hareket ile kontrol mekanizması geçtiğimiz seneye damgasını vurmuştu. Akıllı TVlerin getirmiş olduğu bu son yenilik sayesinde kullanıcı televizyonu konuşarak kontrol edebilmekteydi ve internette gezinirken mouse yerine kendi elini kullanabiliyordu. LG ise buna karşılık olarak Sihirli Kumanda sistemini geliştirdi. Bu kumanda sayesinde televizyonu kullanmak daha da kolay bir hal aldı.

     2012 yılı ilk yarısında Samsung'un geliştirdiği teknoloji daha ön plandaydı. Çünkü bu yeni sistem insanların daha çok hoşuna gidiyordu, zira LG'nin kullandığı Sihirli Kumanda'yı daha önce Nintendo Wii'de görmüştük. 

     Tabiki her yeni teknoloji yanında bazı eksiklikleri de getiriyor. ES7000 ve ES8000 serilerinin sorunu TV'nin kendi sesi ile komut almasıydı. Ses kontrol özelliği açık olduğu anda izlediğiniz yayındaki ses TV'nin uygulama başlatmasına neden oluyor. Bu durumda çok can sıkıcı bir hal alıyordu. Çift çekirdekli bir işlemci kullanılmasına rağmen uygulama yüklemede bazen yetersiz kalıyor. 

     Smart özelliğini kullanmanın en kolay yolu ise USB üzerinden bağlanabilen bir klavye mouse seti kullanmak. Ama LG firması LM640 serisi ve üzeri tüm modellerinde Sihirli Kumanda kullanımı sunuyor. Bu da Samsung'a göre daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Kullanıcılar 2012 nin 2. yarısında, kullanım kolaylığı açısından daha çok LG'ye yöneldi. Sihirli Kumandanın üzerinde bulunduğu tuşlar ile birlikte smart uygulamaları kullanmak çok kolay bir hal almıştı.

     Bu sene düzenlenen CES'de ise LG biraz geçte olsa Parmak Hareketi (FINGER GESTURE) Kontrolü tanıttı. Samsung'a göre kullanımı daha kolay gibi görünen bu özelliği, işaret parmağınız ile kontrol ediyorsunuz. Ekrandaki seçenekler arasında gezinmek için baş parmağınızı kullanıyorsunuz.

Bakalım bu yıl hangi markanın teknolojisi daha ön planda olacak...

 

Selçuk ATASOY