Hemen Üye Ol
Üye Girişi Yap
TvUzmani.Com'a hoşgeldiniz.
Üye Girişi Hemen Üye Ol
Panasonic 2013 Modelleri ve Japon Firmaları

Eklenme Tarihi: 30.09.2013 | Görüntülenme Sayısı 3342

Panasonic 2013 Modelleri ve Japon Firmaları

Panasonic 2013 televizyon modellerinde devrim olacak nitelikte değişiklikler ve teknolojilerle geliyor. Devrim olacak dememin nedeni, rakipleri her sene yeni teknolojiler geliştirirken Panasonic'in uzun süredir bu değişime ayak uyduramamasıdır. Örneğin; Samsung her sene Smart menüsünü güncellerken, el ve sesle kontrol gibi teknolojiler bulurken Panasonic 3 senedir aynı Smart menüsünü kullanmaktaydı. Sonu 20 ,30 ve 50 ile biten modellerinde 3 dönemdir aynı smart menüsünü ve uygulamalarını kullanmaktaydı. Sadece sonu 50 ile biten serilerine Smart menüsüne artı olarak web tarayıcı özelliği getirmişti.

Samsung 2010 senesi C serisi televizyon modelleri (Örneğin C6000) döneminde bile ince çerçeve ve ince kasa kullanırken Panasonic bu ince çerçeve ve ince kasa üretimine Samsung'tan 2 sene sonra 2012 model ET, DT, WT serilerinde hayata geçirebildi. 

Yıl 2013 ve Panasonic bu durumdan dersini almış olacak ki,  bütün televizyonlarının Smart menüsü tamamiyle değişmiş ve 3 senedir aynı olan Smart menüsünden geride eser kalmamış.

DT60, WT60, GT60, VT60 ve ZT60 serilerinde rakibi Samsung'ta olan  kamera ve sesle kontrol gibi özellikler bulunuyor. Panasonic burada sesle kontrol özelliği için Nuance isimli firmadan destek alıyor. Nuance firması cep telefonlarımızı ve bilgisayarlarımızı sesle kontrol etmemizi sağlayan yazılımlar üreten bir firmadır. Nuance firmasının kullanmış olduğu Dragon isimli uygulamasını Panasonic televizyonları içinde uyguladığını göruyoruz. Dragon TV ile sesli komutla kanalları değiştirme, Smart menüsüne girebilme, tarayıcı açma gibi özelliklerin yanı sıra, televizyonunuz size sesli olarak o anda kullanmış olduğunuz uygulama hakkında bilgide veriyor.

Aslına bakarsanız Panasonic ve Sony'nin 1950'den beri en eski TV üreticileri olduğunu düşünürsek ve sektördeki bir çok yeniliği; renkli TV , stereo TV , düz flat panel TV , 100 Hz TV  gibi bir çok özellikleri bulduklarını, sağlam ve dayanıklı ürünler ürettiklerini söylesekte 2000'li yıllardan sonra yıldızları parlayan Güney Koreli Samsung ve LG markalarından geride kalmalarına hiç şaşırmamak gerekiyor. Çünkü  teknoloji olarak kendilerini yenilememeleri başarısız reklam ve pazarlama teknikleri onları geride bırakan başlıca nedenlerden bazıları. Elektronikte Japon markaları en sağlam markalardır algısını yarattıktan sonra teknolojik anlamda kendinizi yenileyemedikten ve günümüze ayak uyduramadıktan sonra bu algının hiç bir anlamı kalmıyor. Buna farklı bir örnek verecek olursam Volvo firması için geçerlidir. Volvo otomobil sektöründeki en eski ve en sağlam markalardan biridir. Sektörde birçok yenilikçi araç içi güvenlik sistemleri bulan ve geliştiren bir markadır. Fakat  yanlış fiyat politikası , reklam ve pazarlama açısından geride kalması onun Çinli üretici ve markası olan Geely'e satılmasını engelleyememiştir.

Yahya GÜVERCİN