Hemen Üye Ol
Üye Girişi Yap
TvUzmani.Com'a hoşgeldiniz.
Üye Girişi Hemen Üye Ol
SMART TV'NİZDE USB'DEN FİLM OYNATMAK

Eklenme Tarihi: 24.07.2013 | Görüntülenme Sayısı 11626

SMART TV'NİZDE USB'DEN FİLM OYNATMAK

Eşinizle, ailenizle ya da arkadaşlarınızla film keyfi yapmak istiyorsunuz, hard diskinizi akıllı televizyonunuza USB girişinden bağladınız ama hard diskinizdeki filmleri göremiyorsunuz, hemen endişelenmeyin hevesiniz kursağınızda kalmasın sorunun çözümü oldukça kolay.

Yeni nesil televizyonların birçoğun da bu problemle karşılaşmasak da hala sorun çıkaran güncel modeller de yok değil.Bu sorunu nasıl aşacağımızı aşağıda bulabilrsiniz.

Yapmanız gereken tek şey anlatmış olduğumuz adımları uygulamak ve film keyfine başlamak.

Öncelikle Flash belleğimizi (Taşınabilir USB bellek) veya Taşınabilir Hard Diskimizi Bilgisayarımıza USB vasıtasıyla bağlıyoruz.

Daha sonra "Bilgisayarım" a girerek bağladığımız USB aygıtımızın üzerine faremizin sağ tuşuyla tıklıyoruz ve açılan listeden "Biçimlendir" sekmesini seçiyoruz.

Bu adımı uyguladıktan sonra karşımıza çıkan biçimlendirme penceresinden "Dosya sistemi" sekmesini  NTFS seçeneğinden FAT32 (Varsayılan) seçeneğine getiriyoruz ve "Başlat"a tıklıyoruz.Bundan sonra yapmamız gereken tek şey beklemek.

İşlem bittikten sonra artık filmlerimizi Flash belleğimize (Taşınabilir USB bellek) veya Taşınabilir Hard Diskimize yükleyebiliriz.

Ancak önemli bir detayı da hatırlatmayı unutmayalım.

FAT32 olarak biçimlendirilmiş belleklerimize atacağımız dosya boyutu tek parça halinde maksimum 4GB boyutunda olmalı.Yani diyelim ki elimizde 16GB dosya boyutuna sahip bir film var ve bunu izlemek istiyoruz ama dosya boyutu 16GB olduğu için Flash belleğimize veya Taşınabilir Hard Diskimize yükleyemiyoruz çünkü FAT32 dosyalama sisteminin tek bir film veya her hangi bir dosya için desteklediği maksimum boyut 4GB.

Bunun 2 türlü çözümü var;

1-Ya izlemek istediğimiz filmi edinirken 4GB'dan daha az boyutu olan filmleri tercih edeceğiz,

ya da,

2-Yüksek boyutlu bir filmi parçalara bölünmüş olarak indireceğiz.Örneğin 16GB olan bir filmin 4 veya daha fazla parçalı  olanını edineceğiz. (4GB +4GB +4GB +4GB=16GB) veya 3GB +3GB +3GB +3GB +3GB +1GB= 16GB)

Bunu haricinde bir diğer seçenekte 4GB'dan büyük olan filmleri kendimizin bölmesi.

Film bölme işlemini ilerleyen günlerde yine makale olarak sitemizde paylaşacağız.

 

 

Yusuf OKUR