Hemen Üye Ol
Üye Girişi Yap
TvUzmani.Com'a hoşgeldiniz.
Üye Girişi Hemen Üye Ol
SONY PASİF 3 BOYUTLU LED TVLERİNİ GÖRÜCÜYE ÇIKARDI

Eklenme Tarihi: 27.02.2013 | Görüntülenme Sayısı 5411

SONY PASİF 3 BOYUTLU LED TVLERİNİ GÖRÜCÜYE ÇIKARDI

Pasif 3D teknolojili televizyonlar kervanına ilk olarak katılan Avrupalı - Çinli üretici Philips'ten sonra ikinci olarak katılan Japon üretici Panasonic olmuştu.

 
Philips, 2012 - 2013 senesinde alt ve orta segmentteki modellerinde pasif 3 boyut teknolojisini tercih ederken, 7000 - 8000 - 9000 gıbı üst segmentteki modellerinde aktif 3 boyut teknolojisini tercih etmişti.
 
Panasonic ise kullanıcıların nabızlarını ve satış adetlerini ölçebilmek adına 2012 - 2013 senesinde led tv lerinden sadece bir modelinde pasif teknolojisini kullandı. Bunu da ET5  serisi  32", 37", 42", 47", 60" olarak satışa sundu. Buradan gözlemlediklerine göre pasifte iyi iş çıkarmışlardı. 2012 - 2013 senesinde sattıkları aktif 3 boyutlu led tvlerin satış oranı pasife göre daha azdı ve Panasonic buradan yola çıkarak 2013 - 2014 model led tvlerinin hepsinde pasif 3 boyutu tercih etti ve bu şekilde üretime başladı. Bu konuyu sizlerle bir sonraki makalemde daha detaylı paylaşacağım.
 
Gelelim asıl konumuza. En eski televizyon üreticilerinden olan Japon Sony de pasif 3 boyut teknolojisinin mimarı ve sahibi olan Güney Koreli üretici LG ile anlaşarak 2013 - 2014 model televizyonlarında pasif 3 boyut teknolojini kullanmaya karar verdi. Böylece LG; Philips, Panasonic ve Sony markalarına pasif 3 boyutlu panel teknolojisini satarak pazardaki payını büyük oranda yükseltti.
 
Sony özellikle son senelerdeki tv satış adetlerinin düşmesiyle tv pazarında büyük kan kaybetmeye başladı. Örneğin, günümüzde Samsung cep telefonu pazarında Nokia'yı pazarından silebilecek kadar satış adetleri yakaladı. Aynı şekilde iki Güney Koreli üretici Samsung ve Lg, tv satışlarında Japon teknoloji devlerini (başta Sony ve Sharp başta olmak üzere) çok zor  ve kara günlere soktu. Sony ise pazardaki %8 lik payının daha da düşmemesini isteyerek LG ile masaya oturdu ve pasif 3 boyut teknolojisini bazı modellerinde kullanmaya karar verdi. Aslına bakarsanız bu bir nevi borcu borçla kapatmak, ilaç kullanımı azaltmayı başka bir ilaç alarak azaltmak gibi. Belkide Sony halen bu sektörde bende varım demek, markasının devamlılığını sağlamak için böyle bir karar almış olabilir. Ama nasıl ki Toshiba'nın 8 sene önce HD DVD ve  Blu-ray teknolojisi savaşında Sony'ye boyun eğmek zorunda kaldığı, gibi burada da gün olur devran döner sözü geçerli oluyor. Japon devi Sony, Güney Koreli üretici LG'nin bulmuş olduğu pasif 3 boyut teknolojisini kullanmak zorunda kalıyor. Ama burada herkesin gözden kaçırdığı ve dikkat etmesi gerektiği mükemmel bir ipucu var. Sony pasif 3d teknolojisine geçerek LG'nin kullanmış olduğu Dual Play (yani aynı anda tek ekrandan iki oyuncunun kendilerinin ekranını tam ekran görerek oyun oynama) teknolojisini Sony kendi televizyonlarında  hayata geçirir ve PS 3 ve PS 4 ile buna destek sağlarsa LG  ve Amerikalı üretici xbox oyun konsolunu zor günler beklıyor olabilir.
 
Gelelim Sony'nin bu sene satışa sunduğu pasif 3 boyutlu televizyonlarına:
 
Bu tvlerde  Ultra HD çözünürlük bulunmaktadır. (Ultra HD'yi  hesaplamanız için size kolay bi yol tarif edecek olursam; mevcut Full HD yayını yani 1920 X 1080 yayını 2 ile çarparsanız Ultra HD çözünürlüğü yani 3840 x 2160 çözünürlüğü bulmuş olursunuz.) Ultra HD tvler günümüzdeki Full HD tvlerin  tam tamına iki katı çözünürlüğüne sahiptir. 
 
Buna şöyle örnek verebiliriz; günümüzde 300 km hıza sahip olan Ferrari Enzo modeli, artık 600 km hıza çıkabilmektedir, Her ne kadar dünyada 600 km hıza çıkabileceğimiz uygun bir yol yoksa da aynı sey  Ultra HD tvler içinde geçerliydi. Bu tvlere Ultra HD yayını verebilecek bir yayın ve bır cıhaz yoktu.
 
Buradan hareketle size bır ıpucu daha vermek istıyorum. Sony Play Station 3 ilk olarak çıktığında HD Ready oyun desteği ve HD Ready filmlerle beraber çıkmıştı. Daha sonra Full  HD çözünürlüklü oyunlar ve filmlerde beraberinde gelmişti, Belkide geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan Play Station 4 içinde aynı strateji uygulanabilir. (Bence uygulanacakta.) İlk önce oyunlar ve filmler Full HD olarak gelecek yıl 2016'yı gösterdiğinde PS3 üretimi sonlandırıldığında ve Ultra HD tvler tamamiyle hayatımızda yer almaya başladığında  PS4'te Ultra HD oyun desteğı ve Ultra HD filmleriyle satış stratejisini hayata sokmaya başlacaktır.
 
Modellere en üst seriden başlarsak; 
 
x900
x900 serisi pasif 3d kullanıyor. Ayrıca bu serilerinde ufak bir nokta gözden kaçmıyor. Eski x serilerine hatırlayanlarınız belki bilirler, eski x serilerinde de kolonlar tvnin yan tarafındaydı. Bu seneki 2013 model x serilerinde de kolonlar tekrar yan tarafta, suya düşen damlanın oluşturduğu cukurumsu bır görüntü oluşturmuş televizyonda.
 
 

 
w900
hx950 serisi halen satılıyor fakat bu sene hx950 serisinin yerini w900 serisi alacak. Sony bu sene sadece w900 serisinde aktif 3d teknolojini kullanmaya karar vermiş. 
 
w802 
Bu sene hx750 ve hx850 serilerinin yerini w802 serisi alıyor. Pasif 3d kullanıyor.
 
w650 
Sony bu modelde sadece 32" üretimi yapabilir. Pasif 3d kullanıyor.
 
r550 
Sony bu modelde pasif 3d kullanıyor. 
r450 
r400 
 

------------------------
tvuzmani.com
Yahya GÜVERCİN